https://www.idnes.cz/ekonomika/d...oprava_divMně to přijde jako takový švédský eko fundamentalismus. To jako budou Švédové na dovolenou do jizni Evropy jezdit auty, vlakem či co? Nebo budou sedět doma, protože by se jinak hanbou propadli?! Jak to máte vy?  .

Stydíte se za létání?

Založil ve fóru Co se nevešlo

Nemusí to být agresivně, stačí když se na tebe (díky dlouhodobé mediální masáži) budou lidé z tvého okolí dívat mezi prsty, skoro jako by jsi hodil sjetou pneumatiku do kamen. 

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Nevím, jak z Dánska na sever, ale když budeš chtít jet vlakem po Norsku delší úsek, kup si jízdenku s předstihem až 3 měsíců a bude tě to stát jen 249 NOK nebo o trochu víc. Už jsem takto jel úsek Oslo Gardemoen - Trondheim nebo Oslo Torp - Bergen (to druhé s přestupem). Dá se dostat i z Osla do Bodo za cca necelých 300 NOK. Ve Švédsku tyto slevy minipris nejsou, ale jízdenka vlakem ze Stockholmu do Kiruny vyjde asi levněji než letenka.

Jen dotaz. A už jsi někdy zkoušel jet vlakem ze Stockholmu do Kiruny? Nebo z Osla do Bodo? Tak pak poreferuj, jak se Ti to líbilo. Sorry, ale já fakt nemám věk ani čas na to jet 24 hodin non-stop vlakem v rámci jedný země. Na to má čas možná 16-letý aktivistický teenager. Nehledě na to, že do obou destinací to jezdí 2x denně. Což je méně, než frekvence letecké dopravy..

0 Citovat

Milan V napsal(a):

Jen dotaz. A už jsi někdy zkoušel jet vlakem ze Stockholmu do Kiruny? Nebo z Osla do Bodo? Tak pak poreferuj, jak se Ti to líbilo. Sorry, ale já fakt nemám věk ani čas na to jet 24 hodin non-stop vlakem v rámci jedný země. Na to má čas možná 16-letý aktivistický teenager. Nehledě na to, že do obou destinací to jezdí 2x denně. Což je méně, než frekvence letecké dopravy..


Tohle mě dokonce donutilo se zaregistrovat - já jsem ze Stockholmu (respektive Borlänge) do Kiruny vlakem jel a bylo to naprosto boží! V osm večer jsem se posadil do lůžkového vlaku, deset hodin se prospal, pak se nasnídal, zahrál pár her, pozoroval úžasnou podzimní švédskou přírodu a někdy po poledni jsem vystupoval v Kiruně. Stálo to levněji než letenka (respektive stejně, ale k cestě na Arlandu je vždy potřeba připočítat +- 20 € za vlak, takže levněji), bylo to ekologičtější, časově to vyšlo +-šul nul. Kdybych letěl, byl bych v Kiruně třeba o tři hodiny dříve, ale zase bych musel vstávat ve 4 ráno, čemuž se rád vyhnu.

0 Citovat

ja hlavne tajne dufam v renesanciu nocnych vlakov. Sice DB ich zrusilo, ale OBB ich celkom solidne rozbehlo. Tiez mi pride rozumnejsie nastupit do vlaku o siedmej-desiatej vecer a zobudit sa niekde rano ako vstavat o tretej, na letisko a niekam. 

0 Citovat

Milan V napsal(a):

Jen dotaz. A už jsi někdy zkoušel jet vlakem ze Stockholmu do Kiruny? Nebo z Osla do Bodo? Tak pak poreferuj, jak se Ti to líbilo. Sorry, ale já fakt nemám věk ani čas na to jet 24 hodin non-stop vlakem v rámci jedný země. Na to má čas možná 16-letý aktivistický teenager. Nehledě na to, že do obou destinací to jezdí 2x denně. Což je méně, než frekvence letecké dopravy..

Já jsem jen reagoval na povzdech, že jsou vlaky ve Skandinávii drahé. Ne abych to vnucoval někomu, kdo nemá čas. Jsem rád, že odpověděli lidi, kteří tím nočním vlakem jeli nebo je obecně preferují, a vysvětlili ti, že to nakonec může být i časově výhodné. Jet do Bodo nonstop už je trochu extrém, ale pro mladé low cost cestovatele, co míří na Lofoty, je to dobrá alternativa obtížnějšímu stopování na norské páteřní silnici a uvidí krásnou norskou přírodu. Je tam přestup v Trondheimu a jízdenka se dá koupit jako noční vlak do Trondheimu, tam "stopover" a pak do Bodo. V létě je světlo, takže můžou spát nebo pozorovat přírodu. Zpět se dá třeba letět z letiště Harstad/Narvik.

Ty mé zmíněné noční jízdy vlakem v Norsku proběhly v pohodě. Cestou z Torpu do Bergenu jsem nejdřív trochu spal a pak v horách fotil viz pár fotek tady v úvodu:

https://www.zonerama.com/liborst...um/5629092

Loni v prosinci jsem cestou z Bangkoku s Norwegian musel přespat v Norsku (přílet pozdě odpoledne), tak jsem si udělal stopover na 2 noci a jel 1 noc vlakem do Trondheimu a 2. noc vlakem zpět. Cesta zasněženou krajinou se mi líbila, trochu jsem i spal (cestou zpět víc), prohlédl si předvánoční Trondheim, kde jsem i přes vícero cest po Norsku ještě nebyl, a ještě to vyšlo levněji než 1 noc v nejlevnějším hostelu v Oslo včetně jízdenky z letiště.

A ještě k té cestě do Kiruny. Většina lidí tam jede hlavně do Abiska (já byl v Abisku a do Kiruny ani nejel), takže v min. v jednom směru jedou téměř všichni přímo vlakem Abisko - Stockholm (či jiná destinace na jihu). Tím se ušetří přesuny mezi vlakem a letištěm a čekání.


0 Citovat

Jak už tady někdo psal, pokud by v Evropě existovala vysokorychlostní železniční síť, tak by to asi hodně pomohlo a létalo by se méně. Samozřejmě pro dálkové lety alternativa není, tak osobně se to aspoň snažím dělat tak, že když letím daleko, tak na tři týdny. Chápu, že někdo nedostane dovolenou na 3 týdny v kuse, ale letět v létě na týden z Evropy do Thajska mi připadá jako naprostý nesmysl, přesto znám lidi, kteří to dělají.

0 Citovat

Když už se řeší uhlíková stopa (místo, aby se připomnělo obrovské zlepšení v emisích opravdu nebezpečných látek za posledních 50 let, u nás spíš tak 30), tak by mě zajímalo srovnání vysokorychlostní železnice a letadel na vzdálenost třeba 1000 km. Nemyslím si, že vysokorychlostní železnice vyjde výrazně lépe. 

0 Citovat

Největší svinstvo jsou asi velké lodě - používají těžké topné oleje - mazut, ale kouří na moři a tam to lidi tolik nevidí.

0 Citovat

Většina se rozptýlí a spláchne deštěm dřív než dojde k pevnině a pro jistotu jsou lodě registrované v zemích s volnými pravidly. Tak se to moc neřeší. 

0 Citovat

T napsal(a):

 tak by mě zajímalo srovnání vysokorychlostní železnice a letadel na vzdálenost třeba 1000 km. Nemyslím si, že vysokorychlostní železnice vyjde výrazně lépe. 

Kdyby se nebralo v úvahu budování nové vysokorychlostní tratě, protože ji země chtějí postavit tak jako tak kvůli rozvoji oblasti a měst podél trati nebo kvůli nedostatečné současné dopravní kapacitě v hustě zalidněných oblastech (např. Čína), vyjde cestování po železnici výrazně lépe (asi není velký rozdíl v emisích mezi běžným a vysokorychlostním vlakem). Kalkulačky jsou různé a mají trochu odlišné výsledky podle vstupních dat, ale vždy ukazují výrazně menší uhlíkovou stopu u vlaku než u letadla. Srovnání jsem našel např. tady: https://www.energysavingtrust.or...-edinburgh

Pokud se bere v úvahu i postavení trati a není jisté, že se najde dost lidí, jako třeba v tomto případě na západě USA, musí se výstavba zvážit: https://www.citylab.com/transpor...-rail/492/

0 Citovat

https://navratdoreality.cz/greta...-8669.html

0 Citovat

Ja se za letani nestydim a budu dal letat jak o zivot, to cestne slibuju :D

0 Citovat

dupy napsal(a):

https://navratdoreality.cz/greta...-8669.html

:)))) dost dobrý :)
0 Citovat

Libor_S napsal(a): asi není velký rozdíl v emisích mezi běžným a vysokorychlostním vlakem

To by popíralo fyzikální zákony.

Ale za odkazy díky. 

0 Citovat

kickass1 napsal(a):

Ja se za letani nestydim a budu dal letat jak o zivot, to cestne slibuju :D

Pripájam sa.

0 Citovat

T napsal(a):

To by popíralo fyzikální zákony.

Ale za odkazy díky. 

Nemůžeš soudit podle aut. Vzhledem k perfektní aerodynamice a velké délce není růst odporu vzduchu při vysokých rychlostech tak podstatný s ohledem na množství lidí. Obvykle mají rychlovlaky taky méně zastávek. Wikipedie píše: "The specific energy consumption of the trains worldwide amounts to about 150 kJ/pkm (kilojoule per passenger kilometre)  (ca. 4.2 kWh/100 pkm) in terms of final energy."

https://en.wikipedia.org/wiki/En...ort#Trains

V článku níže se píše: "more recent fast-train designs—the French TGV and German ICE—typically need just 0.2 MJ/pkm." Což je 200 kJ/pkm a to není takový rozdíl vzhledem k tomu, že jde o přibližné údaje s rozptylem hodnot podle situace (wikipedie taky píše: "Actual consumption depends on gradients, maximum speeds, and loading and stopping patterns. Data produced for the European MEET project (Methodologies for Estimating Air Pollutant Emissions) illustrate the different consumption patterns over several track sections.") Minimálně u nejmodernějších rychlovlaků je spotřeba srovnatelná.

https://spectrum.ieee.org/transp...t-and-fast

V dalším článku, který jsem vygoogloval, se píše o nižší spotřebě nového čínského rychlovlaku, než je ten průměr z wikipedie (téměř o 10%):

http://en.people.cn/n3/2017/0929...75504.html

@Rudá Marta: V tomto odborném článku je hned v úvodu, že Maglev je mírně energeticky výhodnější: "Conclusion: Up to the design speed of wheel-rail systems there are slight advantages in terms of energy consumption for the Transrapid maglev."

https://journals.eco-vector.com/...view/10739


0 Citovat

ja bych asi uvital kdyby se zavedl fee 10-20eur za one way a nejak se ty penize smysluplne vyuzili... kdo/jak se me neptejte.-)

0 Citovat

Ano, moc se stydim. Prestal jsem letat a na vikend jsem si objednal novy Camaro V12 6.0! I love you Greata :-)

0 Citovat

To Camaro s tým motorom ste objednávali na Aliexpress? :))

0 Citovat

S mými čtyřmi lety ročně se za létání fakt nestydím.

Na druhou stranu jsem nikdy nechápala styl někam letět jen proto, že je to levné.

Stejně jako třeba nepopojíždím autem po 500 metrech, ale oběhám to po svých, nekupuju hromady petflašek s vodou, nosím si svoje tašky a další věci, které dělám i bez současné hysterie.
0 Citovat

Deny napsal(a):


Na druhou stranu jsem nikdy nechápala styl někam letět jen proto, že je to levné.



Byť to není můj styl, tak já to zase chápu.

Spousta lidí má dost času a nudí se. 

A když se blíží třeba víkend, tak si řeknou: "Mám jet do nákupáku s kámošema, dát v KFC jídlo, pak do kina a pak nějaký nový boty koupit? Nebo si připlatit pár stovek a zaletět si do Londýna na den?" 

Protože cenově to zas až tak propastný rozdíl není. 
Stejně tak někdo nechápe, proč koupit třeba tři páry bot, jen proto, že jsou ve slevě, když už doma má třeba majitelka dalších pět párů, atd.


0 Citovat

Však to já taky nedělám, s těma botama. A vlastně všechno, co jsi popsal, je životní styl, který je mi cizí. Vážně někdo tráví víkendy po nákupákách? Je vážně pro spoustu lidí samozřejmé, že za volný čas se platí? To létání kamkoli stylem "sice mě tam nic neláká, ale přece nebudu sedět doma" do toho spadá.

To jsme jediní, kdo se s dětmi vyškrábe o víkendu zadarmo na kopec nebo se jde vykoupat do rybníka?

Jinak každému co jeho jest, samozřejmě. Já to mám prostě takhle. Dopřávám si spoustu věcí, ale s mírou.


0 Citovat

A zkoušela jste třeba o víkendu na Sněžku, do Českého ráje, nebo na Karlštejn - to pak půjdete raději do toho nákupáku, protože je tam méně lidí, koupíte vodku a večer jí dáte na ex. 

0 Citovat

Zkoušela, proto chodíme jinam

0 Citovat

Presne, najlepšie veci sú zadarmo. Tiež sme teraz trochu pobehali po Slovensku a skoro všade sami. Ešte aj "súkromná" prehliadka jaskyne zapísanej v UNESCO. Stačí neísť tam, kam stádo.

0